Säsong 1: 1960/61

AN 1

1960-11-30

David Tudor, piano m. m.

Christoph Caskel, slagverk

Karlheinz Stockhausen, celesta, cymbaler

Stockhausen, Karlheinz (* 1928)

Klavierstücke I-V

Zyklus für einen Schlagzeuger

Klavierstücke VIII, VII, XI

Refrain für drei Spieler

AN 2

1961-01-25

Jolanda Rodio, alt

Ulf Björlin, piano

Björn Liljeqvist/Arne Persson, slagverk

Björlin, Ulf (1933 -1993)

”Dos retratos con sombras” för alt och två slagverkare. Uruppförande

AN 3 (i samarbete med MMK)

1961-02-13

Guido Vecchi, violoncell

Hilja Saarne, piano

Hindemith, Paul (1895-1963)

Sonat i a, op 11:3

Barber, Samuel (1910-1981)

Sonata, op 6

Sjostakovitj, Dmitrij (1906-1975)

Sonat, op 4

AN 4

1961-02-13

Niels Viggo Bentzon, piano

KAMMARKÖREN -53,

dir. Hans Åstrand

Bentzon, Niels Viggo (1919-2000)

Toccata, op /1 Træsnit, op 65 - Partita, op 38

Bartók, Béla (1881-1945)

Fyra ungerska folkvisor (bl. kör a cappella)

Suite, op 14

Schönberg, Arnold (1874-1951)

Drei Klavierstücke, op 11

AN 5

1961-04-15

Medlemmar ur MSO

Kammarkören -53, dir. Hans Åstrand

Varèse, Edgard (1885-1965)

Octandre

Maderna, Bruno (1920-1973)

Musik i två dimensioner

Anderberg, Carl-Olof (1914-1972)

Tre sånger (bl. kör a cappella)

Naumann, Siegfried (1919-2001)

Ruoli. Uruppförande

Nono, Luigi (*1924)

Polifonica-Monodia-Ritmica

Säsong 2: 1961/62

AN 6

1962-03-04

MSO, dir. Michael Gielen

Mogens Andersen, bandspelare

Pousseur, Henri (*1929)

Rimes

Hambræus, Bengt (1928-2000)

Konstellationer II

Pousseur, Henri

Rimes -bis

AN 7

1962-03-11

KARL-ERIK WELIN

Schäffer, Boguslaw (*1929)

Variacje I ur Musyka fortepianowa

Brown, Earle (*1926)

Folio

Bussotti, Sylvano (*1931)

Piano Piece for David Tudor 3

Werle, Lars Johan (1926-2001)

Griller - grafisk komposition

för pianist

La Monte Young (*1935)

Compositions 1960 : 6-7-10-9

Brecht, George (*1924)

Incidental Music

Säsong 3: 1962/63

AN 8

1963-03-08

CANTILENA-koret, dir. Tamás Vetö

Hindemith, Paul (1895-1963)

Madrigaler (1958)

Maegaard, Jan (*1926)

”Lang eftermiddag”

Gabold, Ingolf (*1942)

Visione för solokvartett och bl. kör

Vogel, Wladimir (1896-1984)

Madrigaler (1939): 1-2, 4-6, 8-9

Nørgård, Per (*1932)

”Aftonland”

Rabe, Folke/O’Månsson, Lasse

Pièce för talkör a cappella

AN 9

1963-05-04

Carl-Olof Anderberg, piano

Bertil Norén, kl - Jan-Olov Hjelm, tr -Roger Lindberg, trb -

Otto Kern, pi -Axel Knuth, pk -

Herbert Konvicka, vl - Gunnar Andersson, vla -

René Forest, vcl - Allan Hörnberg, kb

Anderberg, Carl-Olof (1914-1972)

Hexafoni. Uruppförande, best.verk

Broman, Sten (1902-1983)

Sextett för stråkar, slagverk & piano

Uruppförande, best.verk

AN 10

1963-05-07

Lilian Carlson, piano

MSO, dir. Siegfried Naumann

Naumann, Siegfried (1919-2001)

Transformationer för instrument, op 5

Schönberg, Arnold (1874-1951)

Kammarsymfoni, op 9

Messiaen, Olivier (1908-1992)

Pianokonsert (”Exotiska fåglar”)

Naumann, Siegfried

Transformationer … bis

AN 11

1963-05-11

KAMMARKÖREN,

dir. Eric Ericson

Morley-Dowland-Byrd

Madrigaler

Lidholm, Ingvar (*1921)

Motto - Välkommen åter, snälla sol

Sommarafton - Kort är rosornas tid - Phrasikleia

Mozart, W. A. (1756-1791)

4 kanon

Milhaud, Darius (1892-1974)

Deux poèmes: Eloge - Le brick

Driessler, Johannes (1921-1998)

”Lass nur die Sorge sein”

David, Johann Nepomuk (1895-1977)

”Der Rauch”

Orff, Carl (1895-1982)

”Iam ver egelidos”

Distler, Hugo (1908-1942)

Serenade

Kremer, Clemens (*1930)

Fem franska folkvisor

AN 12

1963-05-14

MSO, dir. Siegfried Naumann

Webern, Anton (1883-1945)

Sex stycken för orkester, op 6

Eklund, Hans (1927-1999)

Variationer för orkester Uruppförande, best.verk

Lidholm, Ingvar (*1921)

Motus-colores

Webern, Anton

Sex stycken för orkester, op 6 bis

Säsong 4:1963/64

AN 13

1963-09-30

Jolanda Rodio, alt

PRISMA, dir. Tamás Vetö

Boulez, Pierre (*1925)

Le marteau sans maïtre

skandinaviskt ffg!

AN 14

1963-11-30

Helen Leanderson-Leo Nilson.

piano/hammondorgel - Kjell

Norén, elgitarr - Ib Lanzky-Otto,

vh - Folke Rabe, trb/vb

Hambræus, Bengt (1928-2000)

Transit II

Bodin, Lars-Gunnar (*1935)

Semikolon, Dag Knutson i. m.

Mellnäs, Arne (1933-2002)

Tombola

Bark, Jan (*1934)

Persefoni

Welin, Karl-Erik (1934-1992)

Esser vecchia

Johnson, Bengt Emil (*1936)

Semikolon

Rabe, Folke (*1935)

Souvenirs

AN 15

1964-05-23

Inga-Lill Sannfrid, sopran

Nils Bäckström, baryton

Nils Dybeck, recitatör

Kammarmusikföreningen -61,

dir. Carl-Olof Anderberg

Anderberg, Carl-Olof (1914-1972)

”Strändernas svall” profankantat efter Eyvind Johnsons bok.

Libretto: C-O A. Uruppförande

AN 16

1964-06-05

MSO, dir Tamás Vetö

Lutoslawski, Witold (1913-1994)

Jeux vénetiens

Stockhausen, Karlheinz (*1928)

Kontakte

Mellnäs, Arne (1933-2002))

Aura. Uruppförande

Säsong 5: 1964/65

AN 17

1964-09-20

MUSICA NOVA, dir. Siegfried Naumann

Kotonski, Wlodzimierz (*1925)

Canto

Nilsson, Bo (*1937)

20 grupper

Cage, John (1912-1993)

Amores

Webern, Anton (1883-1945)

Konsert för 9 instrument, op 24

Naumann, Siegfried (1919-2001)

Risposte, op 6

Varèse, Edgard (1885-1965)

Octandre

AN 18

1964-09-27

MELOS-ensemblen

von Weber, Carl Maria (1786-1826)

Trio g-moll, op 63

van Beethoven, Ludwig (1770-1827)

Serenad D-dur, op 25

Sjostakovitj, Dmitrij (1906-1975)

Pianokvintett g-moll, op 57

AN 19

1964-10-12

Jeanne Héricard, talsång

Kyndel-kvartetten

Instrumentalensemble, dir. Carl Rune Larsson

Schönberg, Arnold (1874-1951)

Verklärte Nacht, op 4

Pierrot lunaire, op 21

AN 20

1964-12-09

SCHOLA GREGORIANA, dir. Bernhard Lewkovitch

Desprez, Josquin (ca 1450-1521)

Tre motetter

Lewkovitch, Bernhard (*1927)

Improperia per voci

Dufay, Guillaume (ca 1400-1474)

Fyra hymner

Lewkovitch, Bernhard

Il Cantico della Creature

AN 21

1965-03-03

KJELL BÆKKELUND

Mortensen, Finn (1922-1983)

Fantasi og fuge, op 13

Sønstevold, Maj

Sonate 1964, op 3

Hambræus, Bengt (1928-2000)

Cercles pour piano

Carlid, Göte (1920-1953)

Monologer

Stockhausen, Karlheinz (*1928)

Klavierstücke I-V

Skalkottas, Nikos (1904-1949)

15 Little Variations

Jelinek, Hanns (1901-1969)

Vier Toccaten, op 15/4

Thybo, Leif (1922-2001)

Elementi concertanti

Valen, Fartein (1887-1952)

Fire klaverstykker, op 22

AN 22

1965-03-12

YUJI TAKAHASHI

piano, elektrofonisk utrustning

Blomdahl, Karl-Birger (1916-1968)

Jordens förintelse ur ”Aniara”

Boulez, Pierre (*1925)

Sonat nr 2 , sats I

Hambræus, Bengt (1928-2000)

Rota II

Messiaen, Olivier (1908-1992)

La chouette hulotte ur ”Catalogue d’oiseaux”

Berio, Luciano (1925-2003)

Momenti

Cage, John (1912-1993)

Pastoral 1 för preparerat piano

Ishiyanagi, Toshi

Musik för piano I, VI

Stockhausen, Karlheinz (*1928)

Gesang der Jünglinge

AN 23

1965-03-27

MUSICA NOVA

dir Siegfried Naumann

Welin, Karl-Erik (1934-1992)

warum nicht?

Jørgensen, Erik (*1912)

Astrolabium

Xenakis, Iannis (1922-2001)

Atrées (Hommage à Pascal)

Naumann, Siegfried (1919-2001)

Cadenze per 9 strumenti, op 10

Mellnäs, Arne (1933-2002)

Gestes sonores

Säsong 6: 1965/66

AN 24

1965-09-13

Jolanda Rodio

PRISMA, dir. Tamás Vetö

Kotonski, Wlodzimierz (*1925)

Trio för fl, gt & pk

Kelemen, Milko (*1924)

Epitaph

Colgrass, Michael (*1932)

Light Spirit

Henze, Hans Werner (*1926)

Tre Tentos

Pedersen, Jens Wilhelm (*1939)

To Sange. Natt - På Fjeldet

Rovsing-Olsen, Poul (1922-1982)

Alapa-Tarana

Bentzon, Niels Viggo (1919-2000)

An Arab in Cologne

AN 25 Jubileumskonsert

1966-02-02

Inga-Lill Sannfrid, sopran

Einar Sveinbjörnsson, violin

KAMMARMUSIKFÖRENINGEN -61, dir. Karl-Erik Welin

Börtz, Daniel (*1943)

Il Canto dei Canti di Salomone.Uruppförande, best.verk

Anderberg, Carl-Olof (1914-1972)

Lyriska sekvenser för soloviolin

Welin, Karl-Erik (1934-1992)

Visoka 12 för 2 fl, 2 vl, 2 vcl

Uruppförande, best-verk.

AN 26

1966-05-06

ELISABETH KLEIN

Borup-Jørgensen, Axel (*1924)

Winterpiece

Nørgård, Per (*1932)

4 Fragmenter

Nørholm, Ib (*1931)

Strofer og marker

Boulez, Pierre (*1925)

2 Sonate pour le piano

Säsong 7: 1966/67

AN 27

1966-09-26

Charlotte Moorman, cello

Nam June Paik, piano, bandspelare m.m.

Brecht-Tenney

Entrance Music

Paik-Yalkut

Cinema metaphysic

Chiari, Giuseppe (*1926)

Per arco

Browne, Earle (*1926)

Synerg

Yoko Ono (*1933)

Cut Piece

Cage, John (1912-1993)

26’1 1499

Paik, Nam June (*1932)

Sonata nr 1 for adults only

Higgins, Dick

Constellation nr 4

Bussotti, Sylvano (*1931)

Sensitivo 7

Kosugi, Takehisa (*1938)

Instrumental music

Paik, Nam June

Variations on a theme by Saint-Saëns

Etude platonique

Brecht-Tenney

Exit Music

Brecht, George (*1924)

Symphony nr 4 realized by the composer

AN 28

1966-09-30

Bruno Eichenholtz, violino grande

Hertha Fischer, piano

Prokofjev, Sergej (1891-1953)

Sonat för soloviolin, op 115

Lutoslawski, Witold (1913-1994)

Recitativo e arioso

Honegger, Arthur (1892-1955)

Sept pièces brèves pour piano

Stravinskij, Igor (1882-1971)

Elegi

Penderecki, Krzysztof (*1933)

Tre miniatyrer för violino grande

och piano

Debussy, Claude (1862-1918)

Sonat för violin och piano

AN 29

1967-02-05

MUSICA NOVA, dir. Siegfried Naumann

Stockhausen, Karlheinz (*1928)

Refrain för piano, celesta vibrafon m.m.

Mayuzumi, Toshiro

Bunraku för violoncell

Berio, Luciano (1925-2003)

Différences

Rytterkvist, Hans (1926-1998)

Frammenti för kammarorkester

Naumann, Siegfried (1919-2001)

Risposte II

AN 30

1967-02-13

STUDIO DER FRÜHEN MUSIK

Musik från ars nova

AN 31

1967-03-17

Dorothy Dorow, sopran

Carl Axel Dominique, piano

Berg, Alban (1885-1935)

Vier Lieder, op 2

Ives Charles (1874-1954)

Emerson - 1. satsen ur Concord Sonata

Britten, Benjamin (1913-1976)

Fish in the unruffled lakes

Bennet, Richard Rodney (*1936)

This Wordless Joie

Berkeley, Lennox (1903-1989)

Ode du premier jour de mai

Boulez, Pierre (*1925)

Trope, 2. formant ur 3. pianosonaten

Serocki, Kazimierz (1922-1981)

Eyes of air

Lutoslawski, Witold (1913-1994)

Fem sånger

AN 32

1967-04-23

NIELS VIGGO BENTZON

Niels Viggo Bentzon (-2000)

Realisationer

Säsong 8: 1967/68

AN 33

1967-09-20

Greta Erikson - Janos Solyom,

piano

LES PERCUSSIONS

DE STRASBOURG

Ohana, Maurice (*1914)

Koreografiska etyder

Debussy, Claude (1862-1918)

En blanc et noir

Kabelác, Miloslav (1908-1979)

8 inventioner

Milhaud, Darius (1892-1974)

Scaramouche

Bartók, Béla (1881-1945)

ur Mikrokosmos

Serocki, Kazimierz (1922-1981)

Continuum Uruppförande

AN 34

1967-11-03

BORODINKVARTETTEN

Rustislav Dobinskij - Jaroslav Aleksandrov

Dmitrij Sjebalin - Valentin Berlinskij

Prokofjev, Sergej (1891-1953)

Stråkkvartett nr 2, op 92

Schnittke, Alfred (1934-1998)

Stråkkvartett (1967)

Stravinskij, Igor (1882-1971)

Tre stycken för stråkkvartett

Sjostakovitj, Dmitrij (1906-1975)

Stråkkvartett nr 8, op 110

AN 35

1967-11-26

Tonband: tekniker Christer Grewin/

Berndt Berndtsson/tonsättarna

Bodin, Lars-Gunnar (*1935)

Cybo I

Johnson, Bengt-Erik

1/1 1967 (nya släpkoppel med vida världen; besök, äventyr,

lindringar etc.)

Hodell, Åke (1918-2000)

Strukturer II

AN 36

1968-02-10

Karl-Erik Welin, orgel

KFUM:s Kammarkör, Sthlm -

Uppsala Akademiska Kammarkör

dir. Dan-Olof Stenlund

Rainer Kuisma, slagverk

Lars-Erik Rosell, orgel

Allgén, Claude Loyola (1920-1990)

Gloria ur Ante Luficerum,

Mässa på Trettondag jul

Messiaen, Olivier (1908-1992)

O Sacrum Convivium

Hambræus, Bengt (1928-2000)

Shogaku, ur Triptyk för orgel

Mellnäs, Arne (1933-2002)

Fixations för orgel

Penderecki, Krszystof (*1933)

Stabat Mater

Kagel, Maurizio (*1931)

Improvisation ajoutée för orgel

Naumann, Siegfried (1919-2001)

Missa in onore della Madonna di Loreto

AN 37

1968-03-01

Bengt Johnsson, piano

Mogens Ellegaard, accordeon

Webern, Anton (1883-1945)

Variationer, op 27

Borup-Jørgensen, Axel (*1924)

Winterpieces, op 30 b

Nielsen, Tage (*1929)

To Nocturner

Weis, Flemming (1898-1981)

Limitationes

Rovsing-Olsen, Poul (1922-1982)

Images

Nørholm, Ib (*1931)

Sonate for accordeon, op 41

AN 38

1968-03-16

Lilian Carlson, piano

Claes-Merithz Pettersson, klarinett

Georg Rastenberger, violoncell

Nilsson, Bo (*1937)

Quantitäten

Schönberg, Stig Gustav (*1933)

Fem stycken för kl & vcl

Karkoff, Maurice (*1927)

Notturno för klarinett och piano,

op 81a

Berg, Alban (1885-1935)

Fyra stycken för kl & piano, op 5

Sallinen, Aulis (*1935)

Elegia för violoncell

Blomdahl, Karl-Birger (1916-1968)

Trio för kl, vcl & piano

AN 39

1968-04-17 (Lund)

Carl-Olof Anderberg, piano

Bertil Norén, klarinett

Sven Carlsson, slagverk

Rosenberg, Hilding (1892-1985)

Sonat för soloklarinett

Hashagen, Klaus (1924-1998)

Meditation för slagverk

Anderberg, Carl-Olof (1914-1972)

Exekution I för klarinett i B, slagverk och piano, op 54

Säsong 9: 1968/69

AN 40

1968-10-07

KULTURKVARTETTEN

Jan Bark/Rune Ericksson/

Jörgen Johansson/Folke Rabe

Jan Bark/Folke Rabe

Bolos

Rabe, Folke (*1935)

Va?? (tonband)

Bark/Rabe

Polonaise

AN 41

1968-11-18

RONALD LUMSDEN

Bartók, Béla (1881-1945)

Åtta improvisationer över ungerska folkvisor, op 20

de Leeuw, Ton (*1926)

Men Go Their Ways, fem pianostycken

Stockhausen, Karlheinz (*1928)

Klavierstück V

Boulez, Pierre (*1925)

Trope , ur Pianosonat nr 3

Goehr, Alexander (*1932)

Three Pieces, op 18

Werle, Lars Johan (1926-2001)

Attitudes

Messiaen, Olivier (1908-1992)

CantéyojayÂ

AN 42

1968-12-16

STUDIO ANDROMEDA

Ralph Lundsten - Leo Nilson

Lundsten/Nilson

Tellus - Mizar - Lyckomusik - Ljudd - Andromatic

Lundsten, Ralph (*1936)

EMS NR 1 (film)

Nilson, Leo (*1939)

Aurora

Lundsten, Ralph

Hej natur (film)

Lundsten/Nilson

Feel - It

Lundsten, Ralph

Kyla - Jul ur Vintermusik

Nilson, Leo

Satellit musik

Lundsten, Ralph

Finale Fantastico

AN 43

1969-01-20

FILHARMONIKERNAS

BLÅSARKVINTETT

Bengt Överström/Per Olof Gillblad/Thore Janson/

Rolf Bengtsson/Bruno Lavér

Welin, Karl Erik (1934-1992)

Etwas für ...

Kotonski, Wlodzimierz (*1925)

Quintetto per fiati

Ligeti, György (*1923)

Tio stycken för blåskvintett. Uruppförande bis

Stravinsky, Igor (1882-1971)

Trois pièces pour clarinette seule

Varèse, Edgard (1885-1965)

Density 21,5

Lundquist, Torbjörn (1920-2000)

Teamwork

Säsong 10: 1969/70

AN 44

1969-10-19

Mogens Ellegaard, accordeon

Werup/Sjöström- sextetten

Mona Nyman, piano

”HOUSE-WARMING PARTY”

Med bl.a.

Schmidt, Ole (*1928)

Toccata för accordeon

Nørgård, Per (*1932)

Anatomic Safari för accordeon .

Be Prepared

Werup/Sjöström

Free Jazz

AN 45

1969-10-19

MUSICA ELETTRONICA VIVA

Franco Cataldi/Patricia & Ivan

Coaquettes/Alvin Curran/Frederic

Rzewski/Richard Teitelbaum

Rzewski, Frederic (*1938)

Street Music

Wolff, Christian

Sticks

Beethoven-Chiari

Moonlight Sonata

Teitelbaum, Richard

In Tune

Coaquette, Ivan

Electronic Ceremonial

Curran, Alvin (*1938)

Rounds - Free Soup

AN 46

1970-03-09

Greta Lindholm, koreografi och dans/Kurt Lindgren, kontrabas

”Dans & Musik”

AN 47

1970-04-20

Rikskonserters GRUPP FÖR

NY MUSIK

Kjell-Inge Stevenson, kl/

Torsten Tufvesson, trb/

Peter Schuback, vcl/ Jan Bandel, pk/Göran Rydberg,

dirigent/ konstnärlig ledare

Sandström, Sven-David (*1942)

Concertato Uruppförande

Alldahl, Per-Gunnar (*1943)

Musik för violoncell Uruppförande

Childs, Barney (*1926)

Sonata för solotrombone

Mellnäs, Arne (1933-2002)

Cabrillo Uruppförande

Penderecki, Krzysztof (*1933)

Capriccio för Siegfried Palm

Rosell, Lars-Erik (*1944)

Twilight Uruppförande

Messiaen, Olivier (1908-1992)

Quatuor pour la fin du temps (3)

Maros, Miklos (*1943)

Spel Uruppförande

AN 48

1970-05-09

4 klassiska ragaspelare

4 bymusikanter från Indien

Deben Bhattacharya, programledare

”Musik från Indien”

AN 49

1970-06-10 (Lund)

Börje Ekström, berättaren

Mats Persson, soldaten

Gunnar Åkesson, djävulen

Anneli Åkesson, prinsessan

Regi: Gry Kjällquist

Dansk ensemble, dir. Peter Weis

Stravinsky, Igor (1882-1971)

Historien om en soldat

AN 50

1970-06-11 (Malmö)

Program = AN 49

Säsong 11:1970/71

AN 51 (ARS NOVA 10 år)

1970-11-09

Inga-Lill Sannfrid, sopran

Einar Sveinbjörnsson, violin

Karl Thomas, violin

Jindric Moravec, viola

Wolfgang Laufer, violoncell

Gösta Brinck, kontrabas

Roger Lindberg, trombone

Folke Nilsson, orgel

Sven Carlsson, slagverk

Dir. Alcides Lanza (1-4)

Kjell Andersson 5 & piano, maracas

Ljusteknik: Göte Arnbring

Ljudteknik: Uno Kjellkvist

Gäster: Alison Bauld,

Meg Sheppard, Karin Johansson, Gunnel Samuelsson, Paul Nygaard

Shimoyama, Hifumi (*1930)

Exorcism for five strings (1970). Best.verk - Uruppförande

Lanza, Alcides (*1929)

Penetrations V (1970-IV) for a

minimum of ten sound sources, with voices, lights electronic sounds and electronic extensions. Uruppförande

Cervetti, Sergio (*1941)

Cocktail-Party -”A piece for one to five players with five guests”. Uruppförande

Lanza, Alcides

Penetrations V (1970-IV) repris

Bauld, Alison (*1944)

The Withdrawal for soprano, narrator, violin, violoncello. piano, maracas and two tape recorders. Best.verk - Uruppförande

AN 52

1972-03-05

The New Music Ensemble, SanFrancisco Conservatory of Music/

Elever vid MMK (i Cage), dir. Howard Hersh/Robert Moran

Logothetis, Anestis (*1921)

Katarakt

Brown, Earle (*1926)

4 Systems

Ichiyanagi, Toshi (*1933)

Sapporo

Cage, John (1912-1993)

Variations III with Solos

Winter music with Atlas Eclipticalis

Moran, Robert (*1935)

The Seven Decker Car in the Land of the six Laws

AN 53

1971-03-29

Mats Persson, piano

Christer Grewin, ljudteknik

Serocki, Kazimierz (1922-1981)

A piacere

Janson, Alfred (*1937)

November 1962

Börtz, Daniel (*1943)

Monologhi IV Uruppförande

Nilson, Leo (*1939)

Att göra musik

Zirrah Uruppförande

AN 54

1971-03-30 i samarbete med Stiftelsen Malmö Konserthus

Ars Nova Quintette de cuivres,Paris

Pezel, Johann Christoph (1639-1694)

Suite

Casanov, André

Tre Momenti

Stockhausen, Karlheinz (*1928)

Zyklus (ny version)

Mache, Francois-Bernard (*1935)

Canzone II

Sanders, Robert (1906-1974)

Quintet in B

Koering, René (*1940)

Trauma II et III Uruppförande

Barboteu, Georges

Astrale

Improvisation collective

AN 55

1971-03-31

Lars-Gunnar Bodin, presentation

Karl-Erik Persson, ljudteknik

Johnson, Bengt-Emil (*1936)

1/1970 (bland I)

Bodin-Lars Gunnar (*1935)

Toccata

Hansson, Sten (*1936)

Fnarp

Hodell, Åke (1918-2000)

Mr Smith in Rhodesia

Säsong 12:1971/72

AN 56

1971-10-14

WARSTAT MUSICY

Zygmunt Krause, piano

Edward Borowiak , trombon

Witold Galazka, cello

Czeslaw Palkowski, klarinett

Kotonski, Wlodzimierz (*1925)

Pour quatre

Serocki, Kazimerz (1922-1981)

Swinging Music

Schäffer, Boguslaw (*1929)

Quartet 2 + 2

Szalonek, Witold (*1927)

Improvisations sonoristiques

Krause, Zygmunt (*1938)

Polychromie

AN 57

1972-02-11

Mesias Maiguashca/Alcides Lanza/ Rolf Gehlhaar/

Gaby Schumacher

Lanza, Alcides (*1929)

Ekphonesis III

Gehlhaar, Rolf

Trajectories

Lanza, Alcides

Ekphonesis II

AN 58

1972-02-21

Malmö Symfoniorkester, dir. Alcides Lanza

ass. dir. Mesias Maiguashca

Mendes, Gilberto (*1922)

Blirium C - 9

Cervetti, Sergio (*1941)

Plexus (1971) ffg i Europa

de Olavide, Gonzalo (*1934)

Sistemas II (1967)

Etkin, Mariano (*1942)

Elipses (1964)

Brown, Earle (*1926)

Synergy II (för två orkestergrupper

Lanza, Alcides (*1929)

Eidesis III (1971) för två orkestrar och elektroniska ljud (tonband prod. vid Elektronmusikstudion, McGill University, Montreal, Canada) Uruppförande

AN 59

1972-02-14

Slagverksspelare och

-studerande från musikhögskolorna i Malmö och Århus

Solist & dirigent Bent Lylloff

Varèse, Edgard (1885-1965)

Ionisation

Smith-Brindle, Reginald (*1917)

Auriga

Nordheim, Arne (*1931)

Respons I

Per Nørgård (*1932)

Waves

Varèse, Edgard

Ionisation

AN 60

1972-03-23

Medlemmar ur MSO,

dir. Folke Nilsson

Den Danske Kvartet

Broman, Sten (*1902)

Stråkkvartett nr 3.Uruppförande

Komposition för violin och viola

Concerto för bleck

AN 61

1972-04-29

Medlemmar ur MSO,

dir. Folke Nilsson

Anderberg, Carl-Olof (1914-1972)

Hexafoni

Lyriska sekvenser för soloviolin

Trio för piano, klarinett och pk

Säsong 13: 1972/73

AN 62

1972-10-02

Sweekhorst, Angelika-R., flöjt

Böttner, Karl Heinz, gitarr

Christoph Caskel, slagverk

Kotonski, Wlodzimierz (*1925)

Trio

Kelemen, Milko (*1924)

Fabliau

Stockhausen, Karlheinz (*1928)

Spiral

Rantla

Chanta Khat

Petrassi, Goffredo (1904-2003)

Souffle för flöjt

Kagel, Mauricio (*1931)

Montage

AN 63

1973-01-14

Kjell Bækkelund, piano

Bengt Hallberg, piano

”PIANOAFTON”

AN 64

1973-02

MORTON SUBOTNICK

Multi-media-konst med seminarium på musikhögskolan, utställning på Stadsbiblioteket samt elektronmusik

AN 65

1973-03-27

QUINTETTE de CUIVRE

Pezel, Johann Christoph (1639-1694)

Suite pour 5 cuivres

Jolivet, André (1905-1974)

Suite pour trompette et percussion

Verk av

Benhamou, Dao & Barbouteu

AN 66

1973-05

Lunds Akademiska Kör

Lunds Studentsångförening,dir. Eva & Folke Bohlin

Bucht, Gunnar (*1927)

Den 31 maj 1957

Lidholm, Ingvar (*1921)

Frimärksmusik

arr. Stig Persson

Persson, Stig

Kort är rosornas tid

Etyd för sommarvind

Johanson, Sven-Eric (1919-1997)

Det är vackrast när det skymmer

Bäck, Sven-Erik (1919-1994)

Jag är livets bröd

Lidholm, Ingvar

Laudi

Toch, Ernst (1887-1964)

Vals

gaál, zoltán (*1934)

Pelagon

Riedel Georg (*1934)

Höga visan 7: 6-10

gaál, zoltán

Tandem

Säsong 14:1973/74

AN 67

1973-12-02

MALMÖ SLAGVERKSENSEMBLE

Metta Björk/Lennart Gruvstedt/

LarsHammarteg/Anders Lager-löf/Thorvald Lidner/ Sven-Eric Omberg/

Gerald Robert/ Peter Winberg

Staffan Irhammar, flöjt

Christer Carlberg, gitarr

dir. Bent Lylloff

Bentzon, Niels Viggo (1919-2000)

Konsert för 6 slagverkare

Kotonski, Wlodzimierz (*1925)

Trio för flöjt, gitarr & slagverk

Koppel, Thomas (*1944)

Impression Lyriques

Colgrass, Michael (*1932)

Three Brothers

Fonggaard, Björn (1919-1980)

Sonat för vibrafon. Uruppförande

(solist Bent Lylloff)

Holmboe, Vagn (1909-1996)

Ondata för 6 slagverkare

Uruppförande

AN 68

1974-02-25

HARPANS KRAFT

Mats Persson, piano

Kristine Scholz, piano

Olof Franzén, cello

Kerstin Ståhl, sång

Göran Rydberg, slagverk

Satie, Erik (1886-1925)

Stycken i päronform

Webern, Anton (1883-1945)

3 kleine Stücke

Ives, Charles (1874-1954)

3 sånger

Cage, John (1912-1993)

Solo för piano - Aria

Browne, Earle (*1926)

4 Systems

Gudmundsen-Holmgren, Pelle (*1928)

Plateaux pour deux

Johnson, Bengt-Emil (*1936)

Mimicry

Hansson, Sten (*1936)

Extrasensory Conceptions 4

Säsong 15:1974/75

AN 69

1974-10-07

THE FIRES OF LONDON

Mary Thomas, sopran

Judith Pearce, flöjt

Alan Hacker, klarinett

Duncan Druce, violin

Marilyn Sansom, violoncell

Stephen Pruslin, piano

Gary Kettel, slagverk

William Pearson, gästsolist

Peter Maxell Davies, dirigent

Davies, Peter Maxwell (*1934)

Eight Songs for a Mad King

Miss Donnithorne’s Maggot

AN 70

1974-10-07

Guido Vecchi, violoncell

Göran Sundberg, viola

Viggo Edén, piano

Cappella Lundensis,

dir. Johan Åkesson

Jorio, Argenzio

Dittico för violoncell och str. ork.

Hultberg, Sven (1912-1991)

Suoni Circolari för vl/vla & piano

Seiber, Matyas (1905-1960)

Fantasia concertante för str.ork.

AN 71

1974-11-18

GUNILLA IBERER, piano

van Beethoven, Ludwig (1770-1827)

Pianosonat D-dur, op 10:3

Prokofjev, Sergej (1891-1953)

Pianosonat nr 3, op 28

Fauré, Gabriel (1854-1924)

Nocturne, op 63:6

Franck, César (1822-1890)

Prélude, chorale et fugue

AN 72

1974-1-29

Erik Sædén, baryton

Dorothy Irving,

Charles Ives (1874-1954)

AN 73

1975-02-10

Inga-Lill Sannfrid, sopran

Gunilla Iberer

Lefki & Ulf Lindahl, piano

Metta Björk/Lennart Gruvstedt, slagverk

Kodály, Zoltán (1882-1967)

Fem sånger ur ”Magyar Népzene”/Über’m Land /Tief im Lande

Ach, zu ew’gem Leide/Birnenbaum

Hochzeit der Grille

Bartók, Béla (1881-1945)

”Dorfszenen”

Heuernte/Bei der Braut

Hochzeit/Wiegenlied

Burschentanz

Sonat för två pianon och slagverk

Säsong 16: 1975/76

AN 74

1975-08-11

STAR 75

AN 75

1975-10-01

Blackearth Percussion Group,

Northern Illinois University

David Johnson - Garry Kvistad - Allen Otte

Cage, John (1912-1993)

Amores (1943)

Collective

Mutatis Mutandis #33

Bertoncini, Mario (*1932)

Tune (1965)

Rzewski, Frederic (*1938)

Les Moutons de Panurge

Ishii, Maki (*1936)

Marimbastücke (1969)

Pellegrino, Ronald

Cries (1972)

Peck, Russell (*1945)

Lift off (1966/75)

AN 76

1975-10-09

Kör och instrumentalister från DKMK, dir. Dan-Olof Stenlund

AN 77

1975-11-11

HARPANS KRAFT

Olov Franzén, cello - Mats Persson

& Kristine Scholz, tangentinstr. -

Göran Rydberg, slagverk och Kerstin Ståhl, sång

Ligga ogill. Kollektivkomp.

Gubbdrunkning.

Text: Bengt Emil Johnson

Sandström, Sven David (*1942)

Five duets for one piano

Cage, John (1912-1993)

Aria, Solo for piano, 59,5 sec for a string player

Bark, Jan (*1934)

Memoria in memoriam

AN 78

1976-01-26

Evy Bråhammar, sopran

Janåke Larson, piano

Hindemith, Paul (1895-1963)

ur DAS MARIENLEBEN

Geburt Mariæ

Argwohn Josephs

Geburt Christi

Pietà

Webern, Anton (1883-1945)

DREI LIEDER

Wie bin ich froh!

Des Herzens Purpurvogel

Sterne, in silbernen Bienen der Nacht

Hallnäs, Hilding (1903-1984)

TRE SÅNGER

Hemlig serenad

Månfåglarna

Rosen

Poulenc, Francis (1899-1963)

FIANÇAILLES POUR RIRE

La dame d’André

Dans l’herbe - Il vole

Mon cadavre est doux comme un gant Violon - Fleurs

Satie, Erik (1866-1925)

LUDIONS

Air du rat - Spleen

La grénouille américaine

Air du poète

Chanson du chat

Prokofjev, Sergej (1891-1953)

DEN GRIMME ÆLLING

Säsong 17: 1976/77

AN 79

1976-09-12

BROMMA KAMMARKÖR

dir. Bo Johansson

”Det man inte kan tala om,

 om det skall man sjunga”

Bell, Daniel (*1928)

Dansvisa

Hennegain, Mikael

Alike and ever alike

Rabe, Folke (*1935)

Joe’s Harp

Edlund, Lars (*1922)

Scherzo

Mellnäs, Arne (1933-2002)

Dream

Bergman, Erik (*1911)

Vier Galgenlieder

Hauksen, Torkeil

Humma???

Zykan, Otto (*1935)

Blandning ur Staatsmusik

Kaufmann, Dieter (*1941)

Pan - försök till alpländsk nationalsång

Mellnäs, Arne

Bossa Buffa

AN 80

1976-09-14

KARL-ERIK WELIN kring en flygel

AN 81

1976-09-14

Malmö Symfoniorkester

Josef Grünfarb, violin

dir. Janos Fürst

Fernström, John (1897-1961)

Symfonisk prolog

Blomdahl, Karl-Birger (1916-1968)

Violinkonsert

Lundquist, Torbjörn Ivan (1920-2000)

Symfoni nr 3

AN 82

1976-10-07

Klarinetten-Trio Frankfurt

Rainer Hoffmann

Udo Schmitt, klarinett

Peter Halmi, violin/viola

Krenek, Ernst (1900-1991)

Trio

Stravinskij, Igor (1882-1974)

Suite ”L’Histoire d Soldat”

Milhaud, Milhaud (1892-1974)

Suite

Hallnäs, Hilding (1903-1984)

Trypticon, trio nr 4

AN 83

1976-10-26

Dorothy Irving, sång

Kerstin Åberg, piano

Cole Bruce

Epic for a Charlady

AN 84

1977-01-17

The Elsinore Players

Dorthe Steengaard, sopran

Kjeld Mardahl, flöjt

Elisabeth Sigurdsson, klarinett

Hans Stengaard, violin/viola

Lars Geisler, Cello

Einar Nielsen, melodica, slagverk

Erling Nøldrup, gitarr

Erik Kaltoft, piano, cembalo

dir. Karl Aage Rasmussen

Rasmussen, Karl Aage (*1947)

A Ballad of Game and Dream

Huber, Klaus (*1924)

Auf die ruhige Nacht-Zeit

Crumb, George (*1929)

Eleven Echoes of Autumn

Bedford, David (*1937)

Music for Albion Moonlight

Davies, Peter Maxwell (*1934)

Antechrist

AN 85

1977-02-12

Kristina Nilsson, sopran

Torsten Nilsson, orgel

Sune Pålsson, slagverk

Nilsson, Torsten (1920-1999)

Salve Regina, op 28:1

Ecce venit cum nubibus, sju korta sånger för sopran och orgel

Come da lontano för slagverk, op 76

Vocatio Isaiæ, andlig konsert för sopran och orgel, op 69

Verwerfungen för orgel och 13 slaginstrument, op 40

AN 86

1977-02-13

Malmö Kammarkör,

Dan-Olof Stenlund

Rainer Kuisma, slagverk

Lars-Erik Rosell, orgel

Thomas Willstedt, orgel

Hans Johansson, tenor

Rosell, Lars-Erik (*1944)

”Dioskurer” för 2 orglar Uruppförande

Naumann, Siegfrid (1919-2001)

Messa in onore della Madonna di Loreto op 11 för bl. kör, slagverk och orgel

Gufflet, Jean-Marie

Agnus Dei (The Silence of Space) ur Orgelmässa

Hambræus, Bengt (1928-2000)

Responsorier för 2 orglar, bl. kör,

solotenor och kyrkklockor

AN 87

1977-03-14

Alcides Lanza, piano/electronics

Meg Sheppard, actress - singer

”theatre and electronics”

Kasemets, Udo (*1919)

Variations (on variations, 1966) for a singer with instrumentalist,

with tape

Paz, Juan Carlos (1897-1972)

Musica 1946, for piano

Coulombe, Micheline (*1938)

Zones, electroacoustical tape

Etkin, Mariano

Distancies (1968) for piano

Lanza, Alcides (*1929)

Penetrations VII (1972 - III), for actress - singer and electronic sounds

AN 88

1977-04-17

HANS PÅLSSON

Stravinsky, Igor (1882-1971)

Sérénade en la

Ligeti, György (*1923)

2 capriccios Uruppförande

Sjostakovitj, Dmitrij (1906-1975)

Preludium och fuga i ess

Lidholm, Ingvar (*1921)

Klavierstück

Nilsson, Torsten (1920-1999)

5 meditationer

Börtz, Daniel (*1943)

Monologhi 6 Uruppförande

Ile de Feu

Säsong 18: 1977/78

AN 89

1977-10-24

YSTADS PIPARE

Qvitt Holmgren-Bosse Bergkvist-

Rune Pehrson-Arne Hedsta-

Raymond Tullberg-Lars Malmkvist-Walter Strömblad

Musik från medeltiden på kopior

av medeltida instrument

AN 90

1977-11-09

HAROLD JEPHTAH, altsaxofon

HANS-GÖRAN ELFVING, piano

Carlid, Göte (1920-1953)

Triad för altsaxofon och piano

Johanson, Sven-Eric (1920- 1997)

Fem expressioner

Bucht, Gunnar (*1927)

Sonat nr 2 för piano, op 25

Absil, Jean (1893-1974)

Sonat, op 115

Janson, Alfred (*1937)

November 1962 för piano solo

von Koch, Erland (*1910)

Monolog för altsaxofon

Hagerup-Bull, Edvard (*1922)

3 morceaux brefs för altsaxofon och piano

AN 91

1977-11-28

MALMÖ PERCUSSION ENSEMBLE, dir./solist JAN WILLIAMS

Reich, Steve (*1936)

Clapping Music (1971)

Music for Pieces of Wood (1973)

Trythall, Richard

Salute to the Fifties (1976)

Buck, Ole (*1945)

Masques

de Pablo, Luis (*1930)

Le Prie - Dieux sur la Terrasse

Ishii, Maki (*1936)

Sen Ten

AN 92

1978-01-16

KRISTINE SCHOLZ

MATS PERSSON

MUSIK FÖR TVÅ PIANON

Hambræus, Bengt (1928-2000)

Carillon - le récital oublié

Sandström, Sven-David (*1942)

Concentration 2

Cage, John (1912-1993)

Experiences nr 1

Brown, Earle (*1926)

Corrobores

Messiaen, Olivier (1908-1992)

ur ”Visions de l’Amen”

AN 93

1978-02-13

MIREK-KVARTETTEN

CHRISTER PERSSON, gitarr

Karkoff, Maurice (*1927)

6 aforismer för 1-4 klarinetter

Glaser, Werner Wolf (*1910)

Musik för 5 klarinetter

Schubach, Peter (*1947)

Paradoxer för gitarr

Sandström, Sven-David (*1942)

Surrounded för gitarr

Karkoff, Maurice

Aspekter för sologitarr

Sjunnesson, Bernt (*1936)

Perpetiskt sonorium för minst 3 spelare. Uruppförande

AN 94

1978-02-27

Iwa Sörenson, sopran

Guido Vecchi, violoncell

Hilja Saarne, piano

Novak, Jan (1921-1984)

Dulces Cantilenæ för sopran/cello

Karkoff, Maurice (*1927)

Violoncellsonat op 13

Berio, Luciano (1925-2003)

Sequenza III för solosopran

Johanson, Sven-Eric (1919-1997)

Sonate epigramme för vcl/pi

Simai, Pavel (*1930)

En lastbil med trädstammar på en väg i Chile - Violoncellen -                                           Tyranniet för sopran, cello och piano

AN 95

1978-03-06

HELGA HUSSELS, violin

GUNNAR SJÖSTRÖM, piano

Hallnäs, Hilding (1903-1984)

Violinsonat nr 2

von Zieritz, Grete

Autobiographie för soloviolin

Messiaen, Olivier (1908-1992)

ur Catalogue d’Oiseaux:

Le Traquet Stapazin för piano

Britten, Benjamin (1913-1976)

Suite op 6 för violin och piano

AN 96 i Samarbete med MSO

1978-04-18

Kabelác, Miloslav (1908-1979)

8 inventioner för 6 slagverkare

Stravinsky, Igor (1882-1971)

Svit ur ”Petrusjka”

Bartók, Béla (1881-1945)

Violakonsert, solist: Wlodek Tomaszewski

Säsong 19: 1978/79

AN 97

1978-09-20

MUSIK OCH LYRIK från vårt sekel m

NORDISKA GRUPPEN -77

Iwa Sörenson, sopran

Anders Ljungar, flöjt

Ulla Rönnborg, cello

Olof Höjer, piano

Constant, Marius (*1925)

Pour flute et un instrument

Webern, Anton (1883-1945)

Drei kleine Stücke für Violoncell und Klavier, op 11

Yun, Isang (1917-1995)

Glissées för solovioloncell

Scelsi, Giacinto (1905-1988)

Taiagarù per voce sola

Yun, Isang

Garak för flöjt och piano

de Leeuw, Ton (*1926)

De Toverfluit för sopran/fl/vcl/pi

AN 98

1978-10-09

SVENSK ELEKTRONMUSIK

Zwedberg, Tommy (*1946)

Poco a poco

Bodin, Lars-Gunnar (*1935)

Prolog ur ”Clouds”

Nilson, Leo (*1939)

Tatlin in memoriam

Tullberg, Raymond

Bakom spegeln

Bergkvist, Bo (*1941)

Ängel på B

Hodell, Åke (1918-2000)

The spirit of ecstasy

AN 99

1978-11-07 i samarbete med MSO

ÖSTERREICHISCHES ENSEMBLE FÜR NEUE MUSIK

Ledn. Klaus Ager

Webern, Anton (1883-1945)

Quartett op 22 (kl/sax/vl/pi

Krenek, Ernst (1900-1991)

Suite op 164 för gitarr

Haubenstock-Ramati, Roman (1919-1994)

Multiple V

Herf, Franz Richter

Parakusis op 14

Ager, Klaus (*1946)

Metaboles II

Berg, Alban (1885-1935)

4 Klarinettenstücke

Losonczy, Andor

Changes

AN 100

1978-11-20

DAS NEUE WERK, Hamburg

Eisler, Hans (1898-1962)

14 sätt att beskriva regnet

Berg, Alban (1885-1935)

ur Kammarkonserten för vl/kl/pi

Steffen, Wolfgang

Music for piano and 7 players

Redel, Martin Christoph

Interplay

Eklund, Hans (1927-1999)

Liten serenad för kl/vl/kb

Yun, Isang (1917-1995)

Pièce concertante

AN 101

1978-12-04

NY MUSIKKS ENSEMBLE

Sissel Dörum, flöjt

Harald Bergersen, klarinett/sax.

Henrik Hannisdal, violin

Morten Hannisdal, cello

Einar Henning Smedbye, piano

Trygve Wefring, slagverk

 dir. Per Lyng

Thoresen, Lasse (*1949)

Med åpen hånd eller knyttet neve? för flöjt

Sæverud, Ketil

Rondo con variazioni

Germeten jr, Gunnar

Akt 2

Asheim, Nils Henrik

Ensemblemusikk for 5

Hallnäs, Lars (*1950)

Treat för flöjt, cello & piano

Kolberg, Kåre (*1936)

Ennå er det håp

AN 102

1978-12-09

P A X

Gunnar Nilsson, kb/elbas

Leo Nilson, keyboards/dataton

Arne Olsson, tr/keyboards

Bo-Ingvar Olsson, violin/elviolin

Nilson, Leo (*1939)

Soundscape, elektronisk musik

P A X

Signs of presence: improvisation till projicerad bild

AN 103

1979-02-05

EVA NORDWALL, cembalo

Froberger, Johann J. (1616-1667)

Svit nr 20 i D ”Memento mori”

Ligeti, György (*1923)

Passacaglia ungherese

Aston, Hug (ca 1488-1522)

A Hornepype

Nørgård, Per (*1932)

Turn

Byrd, William (1543-1623)

The Woods so Wild

Ligeti, György

Hungarian Rock (Chaconne)

Stravinsky, Igor (1882-1971)

Tango

Martinu, Bohuslav (1890-1959)

Sonat

Scarlatti, Domenico (1685-1757)

Sonator 113-114

Säsong 20: 1979-80

AN 104

1979-11-12

P A X

Björn Dahlberg, bild. laser

Gunnar Nilsson, kb/fenderbas/pk

Leo Nilson, keyboards, dataton 3000

Arne Olsson, pi/tr/keyboards

Bo-Ingvar Olsson, vl/elvl/pk

CELEBRATION

ljud-bildkomposition

AN 105

1979-10-03

CHRISTER PERSSON, gitarr

Karkoff, Maurice (*1927)

Svit, op 54

Persson, Christer (*1952)

Svit

Pedersen, Nils-H. (*1946)

Sanyade

Persson, Christer

”G”

AN 106

1979-12-10

Evy Bråhammar, sopran

Cellogrupp:

Ingemar Ohlsson/Vanja Luoro/

Torsten Schött/Hege Waldeland

Niels Pedersen Bjergaard, harpa

Malmö Brass-Quintet/

MHM:s brassensemble + pk

dir. Leif Bengtsson

Henze, Hans Werner (*1926)

Being Beauteous

Mattern, James

Sonata breve för brasskvintett

Dodgson, Stephen (*1924)

Sonata för brasskvintett

Henze, Hans Werner

bis

Adler, Samuel (*1928)

Histronics for Brass Choir and Percussion

AN 107

1980-01-20

Heinz Holliger, oboe

Thomas Kessler, synthesizer

Dittrich, Paul-Heinz (*1930)

Action - Reaction

Berio, Luciano (1925-2003)

Sequenza VII för oboesolo

Takemitsu, Toru (1930-1996)

Distance for Oboe and SHO

Globokar, Vinko (*1934)

Discours for oboe & tape

Holliger, Heinz (*1939)

Cardiophonie for one windplayer & tape

AN 108

1980-02-06

THE NASH ENSEMBLE of LONDON

Bennet, Richard Rodney (*1936)

Oboekvartett

Davies, Peter Maxwell (*1934)

The Kestrel placed round the Sun

Payne, Anthony

Stones and lonely Places sing

Patterson, Paul

”nyskrivet verk”

Forbes, Sebastian (*1941)

Sonata for 8

AN 109

1980-04-28

MALMÖ KAMMARKVINTETT

Einar Sveinbjörnsson, vl/Ingvar Jonasson, vla/ Guido Vecchi, vcl/

Kristina Mårtensson, kb/Janåke Larson, piano

Hallnäs, Hilding (1903-1984)

Kvintett för pi/vl/vla/vcl/kb. Uruppförande

Speight, John

Pianotrio

Kvandal, Johan (*1919)

Trio op 12 för stråktrio

Hallnäs, Hilding

bis

Säsong 21: 1980/81

AN 110

1980-09-28

MAROS ENSEMBLEN

Hallnäs, Lars (*1950)

Episteme

Morthenson, Jan W. (*1941)

Wechselspiel I för violoncell

Hermanson, Åke (1923-1996)

Stadier

Sandström, Sven-David (*1942)

The lost Song - Convergence

Maros, Miklós (*1943)

Psalm 98

AN 111

1980-09-14

futim 80

futim 80:s symfoniorkester

dir. Mats Janhagen

Ewa Larsson, violin

Mikael Nellborn, piano

Vanja Luoro, violoncell

Olle Sjöberg, piano

Stråkkvartett:

Peter Axell - Sylvia Bojsten

Göran Lindskog - Ann-Helen Lindskog

Sträng, Kenneth (*1955)

”Åvertür”

Nellborn, Mikael (*1957)

Fem satser för orkester

Gammelgård, Henry (*1956)

Stycke för violin och piano

Janhagen, Mats (*1961)

La petite mobil för cello och piano

Engstrand, Håkan (1959-1989)

Skymning för piano

Johansson, Björn (*1959)

Stråkkvartett

Martinsson, Rolf (*1956)

Impression för orkester

AN 112

1980-09-22

DUE BOEMI

Josef Horák, basklarinett

Emma Kovárnová, piano

Schoeck, Othmar (1886-1957)

Sonat op 41

Nedbal, M.

Sonatin för baskl. & piano

Thilman, Johannes Paul (1906-1973)

Gestalten för baskl & piano

Bohác, J.

Studii concertanti per Due Boemi

Sluka, L.

D-S-C-H.

AN 113

1980-10-04

KARL-ERIK WELIN

Couperin, François (1632-1701)

Messe à l’usage des Convents

Hambræus, Bengt (1928-2000)

Extempore

Pachelbel, Johann (1653-1706)

Ciaconna f-moll

Bamert, Matthias (*1939)

Organism

Moran, Robert (*1935)

Salagrama

AN 114

1980-10-26

MUSICA VARIA

Ann-Marie Mühle, mezzosopran

Ulf Bergström, flöjt

Ingrid Lindgren, piano

Seppo Asikainen, slagverk

Bäck, Sven-Erik (1919-1994)

Neither nor för sopran, pi & pk

Bashmakov, Leonid (*1927)

4 bagateller för flöjt & slagverk

Segerstam, Leif (*1944)

Three last songs Uruppförande

Crumb, George (*1929)

Madrigals Book II

Bäck, Sven-Erik

Sonat för vibrafon

Thommesen, Olav Anton (*1946)

Eko av ett Eko för ms/fl/pi/pk

Uruppförande

AN 115

1981-01-22

SLAGKRAFT

Malmö Slagverksensemble

Regionmusikens ” Sthlm

Solister: Ilona Maros, sopran

Bent Lylloff & Roger Carlsson, pk

Gaál, Zoltán (*1934)

”Run” för 12 tom-tom

Nørgård, Per (*1932)

Waves

Nordheim, Arne (*1931)

Response IV

Johanson, Sven-Eric (1919- 1997)

Slag i Slag. Solosonat för pk

Mellnäs, Arne (1933-2002)

Japansk danslek för sopran och pk

Uruppförande

Varèse, Edgard (1885-1965)

Ionisation för 13 slagverkare

AN 116

1981-03-01

DOROTHY IRVING, sopran

GUNNAR SJÖSTRÖM, piano

Messiaen, Olivier (1908-1992)

Harawi, chant d’amour et de mort

AN 117

1981-03-31

GUNDA KÖNIG

K & K experimentalstudio, Wien

Kaufmann, Dieter (*1941)

Kvinnan utan egenskaper

AN 118

1981-03-31

KÖRFESTIVAL

Husie Ungdomskör, dir. Gunnar Frankmar

Britten, Benjamin (1913-1976)

A Hymn to the Virgin

Mellnäs, Arne (1933-2002)

Dream

Lunds Studentsångförening, dir. Folke Bohlin

Nystedt, Knut (*1915)

Beata Nobis Uruppförande

Welin, Karl-Erik (1934-1992)

In Silvis cum libro Uruppförande

Hemberg, Eskil (*1938)

Andliga övningar Uruppförande

Lunds Akademiska Kör, dir. Peter Wallin

Johanson, Sven-Eric (1919-1997)

Fyra lektioner

Martin, Frank (1890-1974)

Ode à la Musique för baryton, 4-st.bl.kör, tr, 2 vh, 3 trb, pi & kb

Solist: Gergely Erdös

Säsong 22: 1981/82

AN 119

1981-09-19

FUTIM 80 SYMFONIORKESTER

dir. Mats Janhagen

Bo Nilsson, piccolotrumpet

Mikael Nellborn, piano

Rolf Sjödin, viola

Birgit Würzner, alt

Janhagen, Mats (*1961)

Via di Nola. Mievobalett i 4 bilder

Jansson, Gunnar (*1944)

Concerto da camera för piccolo- trumpet & kammarorkester

Nellborn, Mikael (*1957)

Tre preludier för piano

Gammelgård, Henry (*1956)

Tre sånger för altröst, vla & ork.

AN 120

1981-10-15

Kjell-Inge Stevenson, klarinett

Knut Sönstevold, fagott ”med bandinspelad musik,

som kontrapunkterar de båda träblåsinstrumenten”

AN 121

1982-01-31

FUTIM 80 SYMFONIORKESTER, dir. Mats Janhagen

dir. Gunnar Jansson

Bo Nilsson, trumpet

Carina Åslin - Ewa Gammelgård

Rolf Sjölin - Elsbeth Berg

Mats Rondin - Marianne Eriksson

Johansson, Björn T. (*1959)

Sinfonia da requiem

Roslund, Björn (*1959)

Ett litet orkesterpoem

Jansson, Gunnar (*1944)

Trumpet-concerto da camera

Gammelgård, Henry (*1956)

Stråksextett

Martinsson, Rolf (*1956)

Orkesterpoem nr 1, op 3

AN 122

1982-03-29

ILONA MAROS, sopran

INGRID GABRIELSSON, piano

Murai, Tsuguji (*1947)

Two lyric poems

Kocsár, Miklós (*1933)

Lamenti

Maros, Miklós (*1943)

Hcab-Bach

Bakki, Josef

Röster över myren

Sandström, Sven-David (*1942)

The lost Song

Malmlöf-Forssling, Karin (*1916)

Vollmond

Hemberg, Eskil (*1938)

Canti di luce, op 45

Börtz, Daniel (*1943)

Monologhi 5

Valen, Fartein 1887-1952)

Intermezzo, op 36

Eklund, Hans 1927-1999)

Due canzoni

Bäck, Sven-Erik (1919-1994)

Fragments

AN 123

1982-04-26

MUSICK TO HEARE

Gunilla Pålsson, mezzosopran

Rut Pergament, piano

Gunnar Spjuth, gitarr

Bo Nyberg, flöjt

Arne Andersson, klarinett

Johan Korsfeldt, viola

Aksel Nielsen, cello

Buck, Ole (*1945)

Summertrio för fl/vcl/gt

Sörenson, Torsten (1908-1992)

Fem sånger till text av Allis Mar för mezzo/fl/vla & gt

Nellborn, Mikael (*1957)

Kvartett för pi/fl/vla/gt

Smith-Brindle, Reginald (*1917)

Ten string-music för cello & gitarr

Constant, Franz

Sérénité för gitarr och piano

Berg, Alban (1885-1935)

Vier Stücke op 5 för kl/piano

Copland, Aaron (1900-1990)

As it fell upon a day för mezzo/fl/kl

Stravinsky, Igor (1882-1971)

Three Songs from William Shakespeare för mezzo/fl/kl/vla

Säsong 23: 1982/83

AN 124

1982-10-14

MICHAEL SMITH’S ENSEMBLE

Michael Smith, piano

Christer Persson, gitarr

Johannes Jansson, violin/tambura

Jonas Hellborg, elbas

Olga Szwajgier, sång

Michael Spector, dans

SYNTHESIS

Smith, Michael

Geomusic 4010

AN 125

1982-11-15

WAYNE SIEGEL, piano

Siegel, Wayne (*1953)

Street Music

Automn Resonance

Supreme Sacrifice ”for synthesizer, keyboard, voice and delays”

AN 126

1982-12-08

MALMÖ PERCUSSION

ENSEMBLE

Jesper Elén/Peter Fältskog/

Lennart Gruvstedt/Göran Hall/

Thorvald Lidner

Grahn, Ulf (*1942)

In the shade

Cage, John (1912-1993)

Credo in U.S.

Lylloff, Bent (1930-2001)

Förskjutningar

Nordheim, Arne (*1931)

Response IV

AN 127

1983-01-30

FUTIM 80

Bo Nyberg, flöjt

Arne Andersson, klarinett

Gunnar Spjuth, gitarr

Gunilla Pålsson, sopran

Johan Korsfeldt, viola

Aksel Nielsen, cello

Mikael Nellborn, piano

Annika Hillerud, cello

Camilla Nauwelaerts de Agé, fl

Rolf Sjödin, viola

FUTIMs Symfoniorkester

dir. Mats Janhagen

Martinsson, Rolf (*1956)

Septett för flöjt, klarinett, gitarr, sopran, viola, cello och piano, op 5

Janhagen, Mats (*1961)

Cellofantasi, op 6 för cello med stråkorkester

Gammelgård, Henry (*1956)

Trio för flöjt, viola & gitarr

Johansson, Björn Tryggve (*1959)

Sakrala metamorfoser för orkester

AN 128

1983-02-07

CHRISTER PERSSON, gitarr

Nørgård, Per (*1932)

Returns

Ginastera, Alberto (1916-1983)

Sonata

Glaser, Werner Wolf (*1910)

Solo per chitarra

Haubenstock-Ramati, Roman (1919-1994)

Hexachord I

Meller

Epiphany J-B Smith

AN 129

1983-02-

JUKKA SAVIJOKKI, gitarr

Ponce, Manuel (1882-1948)

Theme varié et Final

Segerstam, Leif (*1944)

Episode nr 8

Bennett, Richard Rodney (*1936)

5 impromptus

Brouwer, Leo (*1939)

Canticum

Britten, Benjamin (1913-1976)

Nocturnal after John Dowland

Rautavaara, Einojuhani (*1928)

Serenades of the Unicorn

AN 130

1983-04-28

FUTIM 80

Gunnar Spjuth, gitarr

Eva Johansson, flöjt

Anders Eriksson/Mats Löving, kl

Conny Antonov, piano

Tom Ernst, piano

Mats Löving/Helena Nyman/

Carina Johansson/Anders Åberg, klarinett

Jörgen Flink, basklarinett

Mia Johansson, piano

Tjelvar Hovstadius, tenor

Mats Nilsson/Roger Svedberg, pk

Gammelgård, Henry (*1956)

Tre visioni per chitarra

Hultkvist, Mats (*1960)

Preludium och fuga för fl/2 kl/pi

Roslund, Björn (*1959)

Sonat för piano

Martinsson, Rolf (*1956)

Sextett op 7 för klarinetter

Johansson, Johannes (*1951)

Quatre Images för piano

Janhagen, Mats (*1961)

Anno Domino, op 7 för tenor & pk

Säsong 24: 1983/84

AN 131

1983-09-08

VOICE AND TAPE

Jane Manning

Rands, Bernand (*1935)

Ballad III

Bucchi, Valentino

Lettres de la réligieuse portugaise

Bennett, Richard Rodney (*1936)

Nightpiece

Weir, Judith

King Harald’s saga

Brian, Elias

Peroration

Cary, Tristram

I am here

AN 132

1983-10-06

ELECTRIC PHOENIX

Pousseuer, Henri (*1929)

Cinquième vue sur les jardins interdits

Berio, Luciano (1925-2003)

Sequenza II - A-Ronne

Bedford, David (*1937)

The Way of Truth

Nordheim, Arne (*1931)

Aurora

AN 133

1983-10-16

FUTIM 80

Rolf Ekström/Mats Runberg, tr

Krister Ekvall, vh/Magnus Andersson, trb/

Margareta Göransson, tuba

Boel Lindström, sopran

Berth Nilsson, violin

Sven-Erik Hansson, kontrabas

Gunnar Spjuth, gitarr

Karin Nanne, oboe

Helena Nyman, klarinett

Sylvia Bojsten, violin

Annika Hillerud, violoncell

Josef Nanor, piano

Ystad Brasskvintett:

Christer Ahlm/Gunnar Zehler, tr

Mats Janhagen, vh/Stefan Wikström, trb/Hans Bodin, tu

Andersson, Magnus (*1953)

Folkligt tema för brasskvintett

Gammelgård, Henry (*1956)

Nattlig triptyk

Martinsson, Rolf (*1956)

Kvartett för ob/kl/vl/vcl, op 4

Janhagen, Mats (*1961)

Mobiele absurdum, op 8 för piano

& brasskvintett

AN 134

1983-10-17

MALMÖ KAMMARKÖR, dir. Dan-Olof Stenlund

Mats Hultkvist, piano & celesta

Sven-Erik Hansson, kontrabas

Thomas Johansson, pukor

Mats Nilsson, vibrafon

Thomas Johansson, marimba

Mats Lindström, tam-tam

Borg, Matti (*1956)

Symbiose

Jansson, Johannes (*1950)

Fire för bl kör, op 6

Lylloff, Bent (1930-2001)

Displacements för pk-ensemble

Lidholm, Ingvar (*1921)

Canto LXXXI

AN 135

1984-02-27

ROSEMARY HARDY

Berio, Luciano (1925-2003)

Sequenza III

Röder

Mr Frankensteins Babie

Bakki, Joseph

Avlyssnat i ett kärr

Bodin, Lars-Gunnar (*1935)

Rikskonserters best.verk

AN 136

1984-04-02

Manuela Wiesler, flöjt

Rosemary Hardy, sopran

José Ribera, piano

Endre Wolf, violin

Jennifer Nuttall, violin

Sven-Erik Bäck, viola

Eeva Rysä, violoncell

Sven-Erik Bäck (1919-1994)

Stråkkvartett nr 2 (1947)

Sonat för soloflöjt (1949)

Sonata alla ricercare (1950)

Sentire för flöjt, violoncell & piano (1969)

Tre kinesiska dikter för sång & piano

Fyra fragment till texter av Salvatore Quasimodo (1974)

Time present … för två violiner och elektronisk bearb. (1974)

Säsong 25: 1984/85

AN 137

1984-08-20

FUTIM 80

Musick to heare:

Bo Nyberg, fl/Johan Korsfeldt, vla/

Raymond King, vcl/Rut Pergament, pi Gunilla Pålsson, sång

Arne Andersson, kl/Gunnar Spjuth, gt

Janhagen-kvintetten:

Börje Svensson, fl/Ingemar Lundgren, ob/Anders Blomstrand, kl/

Mats Janhagen, vh/Gerry Algotsson, fg

Boel Lindström, sopran

Berth Nilsson, vl/Sven-Erik Hansson, kb/Thomas Johansson, marimba

Karin Nanne, ob/Mats Löving, kl/

Helena Nyman/Anders Åberg, kl/

Anders Eriksson, baskl/Hans Svensson, vh/Kristian Davidsson, fg

Nellborn , Mikael (*1957)

Kvartett för fl/vla/vcl/piano

Martinsson, Rolf (*1956)

Septett för fl/kl/vla/vcl/sång/gt/pi

Janhagen, Mats (1961)

Paradox, op 9 för blåsarkvintett

Gammelgård, Henry (*1956)

Nattlig triptyk för sopran/vl/gt/kb/marimba

Sträng, Kenneth (*1955)

Associations for winds

AN 138

1984-10-08

ERNST-HUGO JÄREGÅRD

KARL-ERIK WELIN

”Improvisation ajouté

AN 139

1984-10-25

ENSEMBLE 13

Varèse, Edgard (1885-1965)

Octandre

Müller-Siemens, Detlev

Thema und 7 Variationen über ein Ländler von Franz Schubert

Rihm, Wolfgang (*1952)

Chiffre für ´Klavier ubd 7 Instrumente

Schubert, Franz (1797-1828)

Oktett F-dur, D 803

AN 140

1984-11-26

Helen Jahren, oboe

Björn Stoltz, orgel

Martinsson, Rolf (*1956)

Lontano för oboe och orgel

Johansson, Johannes (*1951)

Einige Veränderungen för oboe & orgel

Hultkvist, Mats (*1960)

Peon

Nilsson, Torsten (1920-1999)

Preludium till ett mysteriespel

Yun, Isang (1917-1995)

Piri

AN 141

1985-02-04

JAN WALLGRENS TRIO

Jan Wallgren, piano

Bronislaw Suchanek, bas

Bengt Berger, slagverk

”FÄRSKVARA”

AN 142

1985-03-18

Mats Persson, piano

Björn Liljequist, slagverk

Pär Lindgren, klangregi

Stockhausen, Karlheinz

Tierkreis

Klavierstück IX

Kontakte

AN 143

1985-05-09

Jesper Elén slagverk

Håkan Hardenberger, trumpet

Mats Rondin, violoncell

Kuisma, Rainer (*1931)

Hommage à Béla Bartók för pk

Rabe, Folke (*1935)

Shazam för trumpet

Britten, Benjamin (1913-1976)

Svit nr 1 för solovioloncell

Jolivet, André (1905-1974)

Heptade för trumpet & slagverk

Persson, Lennart G. (*1951)

Trio nr 1 för pk/tr & vcl Uruppförande

Säsong 26: 1985/86

AN 144

1985-10-15

HELEN JAHREN, oboe

JUKKA TIENSU, piano, cembalo

AN 145

1985-11-04

Karl-Erik Welin, orgel, synth.

Peter Schuback, violoncell

JAN W. MOTHENSON (*1940)

Wechselspiel I för violoncell

Slutord för kör

Fragment av en folkvisa

Some of these för orgel m m

AN 146

1985-12-02

Javier Alvarez, klangregi/maracas

Bosse Bergkvist, klangregi

Attree, Richard

Dun-Dun

Víano, Alejandro

Temazkal

Alvarez, Xavier

Hendrix Haze

ELEKTRONISK MUSIK

Tidningsurklipp

Katzer, Georg

Heine Lieder

Dessau, Paul (1894-1979)

5 barnsånger

Svensk Musikvår

AN 147

1986-03-01

AQUARIUSENSEMBLEN

Naumann, Siegfried (1919-2001)

Tre canti da cabaret för sopran och piano, op 29 (1973)

Risposte för fl & pk, op 6 (1963)

Mellnäs, Arne (1933-2002)

Rendez-vous I för kl & baskl (1979)

Lützow-Holm, Ole (*1954)

Geotaxis epsilon för piano (1976)

Edlund, Mikael (*1950)

The Lost Jugglery för sopran, vcl,

 piano och två slagverkare (1977)

AN 148

1986-03-01

SKÅNEKVARTETTEN

Martinsson, Rolf (*1956)

Stråkkvartett nr 1, op 1 (1980)

Söderberg, Hans (*1937)

Stråkkvartett nr 2, ”Chambre separée (1985)

Jansson, Gunnar (*1944)

Stråkkvartett nr 1, op 3 (1985)

AN 149

1986-03-02

Gitarrstuderande vid MHM

Eklund, Hans (1927-1999)

5 pezzi per chitarra (1969)

Hallnäs, Hilding (1903-1984)

Partita amabile per chitarra (1968)

Tre sånger: O finns en dag - Molnet - När skogens källor tystnat

Liten svit för fl/vla/gt (1975)

Serenad (1981)

Olofsson, Kent (*1962)

Sonat för gitarr (1985)

Blomdahl, Karl Birger (1916-1968)

Lugete, o Veneres Cupidinesque

Sjunnesson, Bernt (*1936)

Sex skisser för fyra gitarrer (1969)

AN 150

1986-03-02

Marianne Eklöf, sång

Stefan Bojsten, piano

von Koch, Erland (*1910)

Monolog nr 14 för sopransolo (1977)

Maros, Miklós (*1943)

Tre japanska vårsånger (1973)

Mellnäs, Arne (1933-2002)

”..är inte en dans på rosor”. Tango för piano (1985)

de Frumerie, Gunnar (1906-1987)

Fyra kinesiska sånger op 66

Eklund, Hans (1927-1999)

Toccata e adagio för piano

Ericsson, Hans-Ola (*1958)

Tre sånger, op 16:1

AN 151

1986-03-03

Björn Stoltz, orgel

Bucht, Gunnar (*1927)

Pour écouter (1974)

Gefors, Hans (*1952)

Sculpture in Motion (1978)

Sköld, Bengt-Göran (*1936)

Exposition sur la basse (1967)

Bäck, Sven-Erik (1919-1994)

” för Eliza” (1971)

Nilsson, Torsten (1920--1999)

Deuteroskopi, op 46 (1971)

Schönberg, Stig Gustav (*1933)

Effata (1976)

AN 152

1986-03-04

Uppsala Kammarsolister

Lidholm, Ingvar (*1921)

Musik för stråkar (1952)

Carlstedt, Jan (*1926)

Stråktrio, op 5 (1955)

Pettersson, Allan (1911-1980)

Konsert för violin och stråkkvartett

AN 153

1986-03-06

Elektro-akustisk musik

Lindgren, Pär (*1952)

Houdinism (1984)

Rabe, Folke (*1935)

To the Barbender (1982)

Rydberg, Bo (*1960)

Expo (1984)

Nilsson, Leo (*1939)

Sonata infernale (1981)

Sönstevold, Knut (*1945)

Modulation II (1971)

Säsong 27: 1986/87

AN 154-156

1986-09-30

1986-11-04

1986-11-10

EXVOCO

AN 157

1987-01-14

HEGE WALDELAND m fl

AN 158

1987-03-02

METANOIA

Jonathan Impett, trumpet

Shelag Sutherland, piano/keyboards

John Whiting, klangregi

Impett, Jonathan (*1956)

Nytt verk (1986/87)

Alvarez, Javier (*1956)

Luz Catepillar för piano och tape

Emerson, Simon (*1948)

Piano piece IV (1986) pi/tape

Berio, Luciano (1925-2003)

Sequenza X för trumpet & förstärkt pianoresonans

Harvey, Jonathan (*1939)

… ricercare una melodia (1984) för trumpet och transponerande band-delay

Martland, Steve (*1958)

Kgakala (1983) för piano solo

Souster, Tim (*1943)

The Transistor radio of S. Narcissus för flygelhorn, syntesizer & tape

AN 159

1987-03-23

Ensemble Ars Nova

Agneta Wihstrand, flöjt

Helén Jahren, oboe

Charlotta Savander, klarinett

Dick Gustafsson, horn

Bernt Gustavsson, trumpet

Gunnar Eneroth, trombon

Mikael Bartosch, violin

Ulf Åberg, viola

Per Gunnar Hedström, violoncell

Roger Svedberg, slagverk

Olle Sjöberg, piano

Johannes Johansson,

musikalisk ledare

Brown, Earle (*1926)

From here (1963)

Feldman, Morton (*1926)

Instruments (1974)

Satie, Erik (1866-1925)

Instrumentation: Joh. Johansson

Preludes

Fête en l’honneur d’une jeune démoiselle

Prelude d’Eginhard

2: prelude du Nazareen

Cage, John (1912-1993)

Variations IV (1963)

Sjöberg, Johan Magnus (*1953)

Amen II (1986) Uruppförande

Webern, Anton (1883-1945)

Konzert op 24 (1934)

Säsong 28: 1987/88

AN 160

1987-09-28

Projekt Elgitarr

AN 161

1987-10-23

Ensemble l’Itinéraire

Grisey, Gérard (*1946)

Prologue

Murail, Tristan (*1947)

Résonnance polyphonique ou la montée des oiseaux

Levinas, Michael ( *1949)

La voix dans un vaisseau d’airain

Tessier, Roger (*1939)

Scene III pour violoncelle et bande

Johansson, Johannes (*1951)

Sound Diffraction

AN 162

1987-10-24

Mats Rondin, violoncell

Ensemble Ars Nova

Jörgen Tånnander, flöjt

Erika Nilsson, flöjt

Carl Andersson, oboe

Anita Bohlin, klarinett

Mikael Bartosch, violin

Patrik Källström - Karin Höglund

Ulf Åberg, viola -

Per-Gunnar Hedström, violoncell

Roger Svedberg, slagverk

Mikael Nellborn, piano

Johannes Johansson, musikalisk ledare

Mellnäs, Arne (1933-2002)

Fragile (1973)

François, R.

Ecoute

Nilsson, Bo (*1937)

20 Gruppen (1960)

Xenakis, Iannis (1922-2001)

Psappha

Bäck, Sven-Erik (1920-1994)

Stråkkvartett nr 2 (1947)

Rydberg, Bo (*1960)

”, et je danse” (1987)

Boulez, Pierre (*1925)

Dèrive (1984)

AN 163

1987-11-23

AQUARIUSTRION

AN 164

1988-01-25

REYKJAVIKS BLÅSKVINTETT

AN 165

1988-04-18

ENSEMBLE ARS NOVA

Dansk musik

AN 166

1988-05-08

Auloskvintetten

Börje Svensson, flöjt

Henrik Husum, oboe

Anders Blomstrand, klarinett

Hans Svensson, horn

Gerry Algotsson, fagott

Bruynel, Ton

Serene - Signs

Appleton, Jon

Homenaje à Milanés

Messiaen, Olivier (1908-1992)

Abime des oiseaux

Kotonski, Wlodzimiers

Kwintet

Musgrave, Thea (*1928)

The golden echo

Bodin, Lars-Gunnar (*1935)

Primary structures - Dizkus

AN 167

1988-05-09

Thiwång, Terje, flöjt

Mats Widlund, piano

Montague, Stephen

Tongues of Fire

Karpen, Richard (*1957)

Exchange

Merilläinen, Usku (*1930)

Summer Sounds

Alvarez, Javier (*1956)

Papalotl

AN 168

1988-05-16

Helén Jahren, oboe

Gert Sørensen, slagverk

Birtwistle, Harrison (*1934)

Pulse Sampler

Ruders, Paul (*1949)

Cha Cha Cha

Johansson, Johannes(*1951)

Diffraction

Rydberg, Bo (*1960)

Caravan

Hvidtfeldt, S.

Those splinters of ice

Xenakis, Iannis ((1922-2001)

Dmaathen

Säsong 29: 1988/89

AN 169

1988-10-26/30

LONTANO m fl

AN 170

1989-01-12

Gäst: Terje Thiwång, flöjt

Ensemble Ars Nova

Mikael Bartosch, violin

Sofia Becker, violoncell

Anita Bohlin, klarinett

Dan Larsson, klarinett

Peter Wilgotsson , saxofon

Rolf Johansson, horn

Mats Persson, trumpet

Leif Svensson, trombone

Roger Svedberg, slagverk

Nicklas Holmberg, slagverk

Lennart Gruvstedt, slagverk

Mikael Nellborn, piano

Johannes Johansson, musikalisk ledning

Nono, Luigi (*1924)

Polifonica-Monodia-Ritmica (1951)

Jolas, Betsy (*1945)

Episode (1964)

Lombardi, Luca (*1945)

Gespräch über Bäume (1976)

Castiglioni, Niccolo (*1932)

Gymel (1960)

Xenakis, Iannis (1922-2001)

Atrées (1962)

AN 171

1989-02-14

KammarensembleN

Michael Pettersson, flöjt

Ulf Bjurenhed, oboe

Håkan Rosengren, klarinett

Patrik Håkansson, fagott

Sören Hermansson, horn

Mats-Olov Svantesson, horn

Ivo Nilsson, trombon

Jonas Koch, slagverk

Anders Jakobsson, violin 1

Torbjörn Bernhardsson, violin 2

Mikael Marin, viola

Åsa Åkerberg,, cello

Ulf Åkerhielm, kontrabas

Eva Nordvall, cembalo

Hubertus Dreyer, piano

dir. Ansgar Krook

Lutoslawski, Witold (1913-1994)

Chain I (1983)

Sierra, Roberto (*1953)

Concerto nocturnal (1985)

Eliasson, Anders (*1947)

Intermezzi (1988)

Ligeti, György (*1923)

Pianokonsert (1985/88)

AN 172

1989-03-12

The Void minimalistic Orchestra

Hans Annellsson - Conny Malmkvist -

Jan Persson - Christer Persson

Övr. medverkan:

Fiona McIntyre, recitation

Cennet Jönsson, saxofon &

windcontroller

Peter Nilsson, saxofon

Johannes Johansson, elförstärkt

stålpenna

Persson, Christer (*1952)

From the corners of my I för gitarr & recitation

MIGRÄN

Adlers, Bengt

The Music of Carl Linnæus for elscribent

Persson, Christer

Games people play för 4 elgitarrer

Cennet Jönsson/Peter Nilsson

Envelope för 2 sopransaxofoner

Persson, Christer

A piece of a crisis för windcontroller,

4 elgitarrer sampler och dator

AN 173

1889-04-15/16

Elektrisk Helg

Ulrika Edström, cello

Johan Stern, cello

Roger Svedberg, slagverk

Lützow-Holm, Ole (*1954)

Dianima (1977)

Offenbach, Jacques (1819-1880)

Duett E-dur

Kagel, Mauricio (*1931)

Match

Börje Backman, flöjt

Karin Nanne, oboe

Anders Blomstrand, klarinett

Hans Svensson, horn

Gerry Algotsson, fagott

Roger Svedberg, slagverk

Høysgaard, Erik (*1953)

Cendré (1976/79)

Lundén, Peter (*1955)

Living Structures

Kotonski. Wlodzimiers (*1925)

Monochromia (1964)

Parmerud, Åke (*1953)

Stråkkvartett (1988)

Sjöberg, Johan-Magnus (*1953)

Face it (1989)

Säsong 30: 1989/90

AN 174

1989-10-24/28

AULOSKVINTETTEN m fl

Elektrisk Helg

AN 175

1989-11-30

UGLY CULTURE

AN 176

1990-01-11

Vocem, London

van der Meulen, Henk

Melodies. ”Eight duets for six singers

and tape”

Viñao, Alejandro

Go för band

Son Entero för fyra sångare & dator

AN 177

1990-02-05

Ivo Nilsson, trombon

Pierre-Stephane Meugé, saxofon

Nilsson, Ivo (*1966)

Passad (1989)

Berio, Luciano (1925- 2003)

Sequenza IX b för altsax (1980)

Sequenza V för trombon

Isaksson, Madeleine (*1956)

Capriola (1989)

Scelsi, Giacinto (1905-1988)

Tre Pezzi för trombon

Tre Pezzi för sopransax

Meugé, Pierre-Stephane (*1964)

Trombax för trombon & altsax

AN 178

1990-05-04/06

TREVOR WISHART m fl

Elektrisk Helg

Säsong 31: 1990/91

AN 179

1990-10-10

Nicolaus A. Huber (*1939)

Clash Music (1988)

Roger Carlsson, cymbaler

Darabuka (1976)

Kristine Scholz, piano

Der Ausrufer steigt ins Innere (1984)

Chrichan Larsson, cello

Traummechanik (1967)

Fredrik Andersson, slagverk

Maria Nyberg, piano

dasselbe ist nicht dasselbe (1978)

Roger Carlsson, liten trumma

Informationen über die Töne e-f (1966)

Svenssonkvartetten

AN 180

1990-10-24/27

SVERIGE-DANMARK

AN 181

1991-01-07

Hans-Ola Ericsson, orgel

Ligeti, György (*1923)

Volumina

ur Robertsbridge Codex (ca 1330)

Estampie 1-2

Adesto - Firmissime fidem teneamus -

Alleluia

Schönberg, Arnold (1874-1951)

Zwei Fragmente der Sonat für Orgel

Bach, Johann Sebastian (1685-1750)

Præludium und Fuge e-moll, BWV 548

Ligeti, György

Etude No 1 ”Harmonies”

Frescobaldi, Girolamo (1583-1643) Ricercare cromatico post il Credo

 ur Mässan: ”In festis duplicibus” I

Ligeti, György

Ricercare - omaggio a Frescobaldi

Schönberg, Arnold

Variationen über ein Rezitativ, op 40

AN 182

1991-02-25

Ensemble Ars Nova

AN 183

1991-03-22

Manuela Wiesler, flöjt

Kroumata

Ingvar Hallgren - Anders Holdar -

Leif Karlsson - Anders Lougin -

Johan Sivmark - Roger Bergström

Cage, John (1912-1993)

Third Construction

Saariaho, Kaija (*1952)

Laconisme de l’aile för soloflöjt

Wallin, Rolf (*1957)

Stonewave. Ritual för utdrivning

av onda andar

Takemitsu, Toru (*1930)

Rain-Tree

Sandström, Sven-David (*1942)

Free Music för flöjt & 6 slagverkare

AN 184

1991-04-15

Avanti

AN 185

1991-05-03

Helén Jahren, oboe

Terje Thiwång, flöjt

Ensemble Ars Nova

violin: Peter Spissky - Johannes

Lörstad - Karin Höglund;

viola: Björn Helander - Walter

Schulte;

cello: Per-Gunnar Hedström

klarinett: Anita Bohlin;

trumpet: Ulrika Dahlberg;

slagverk: Roger Svedberg - Daniel Kåse - Bo Håkansson;

Musikalisk ledning:

Johannes Johansson

Nellborn, Mikael (*1957)

Musik för nio spelare (1991). Uruppförande

Boulez, Pierre (*1925)

… explosant-fixe … (1975)

Doyle, Roger (*1949)

Cantilena (1991)

Berio, Luciano (*1925)

Sequenza VII (1969)

Boulez, Pierre

Memorial (...explosante-fixe--- originel ) 1985

AN 185 a

1991-05-04/05

Elektrisk Helg

AN 186

1991-05-27

Trio des lyres m fl

Säsong 32: 1991/92

AN 187

1991-10-23/26

SVERIGE-POLEN

AN 188

1991-05-03/05

MARIMOLINm fl

Elektrisk Helg

AN 189

1992-01-14

L’Art pour L’Art

Norma Enns, sång

Astrid Schmeling, flöjt

Michael Schröder, gitarr

Mattias Kaul, slagverk

Zimmermann, Walter (*1949)

Selbstvergessen för röst, flöjt,

 gitarr & glasharpa (1990)

Isaksson, Madeleine (*1956)

Så (1991) för röst, flöjt, gitarr &

slagverk

Huber, Nicolaus A. (*1939)

Offenes Fragment (1991) för d:o

Jahn, Thomas (*1940)

Fyra sånger ur Orte und Zeiten

för d:o

Glanert, Detlev (*1960)

Sånger till Graffiti-texter (1991)

för d:o

AN 190

1992-02-10

Stina Backlund, piano

Skrjabin, Aleksandr (1872-1915)

Deux poèmes , op 69 (1913))

Sonat nr 5 Fiss-dur, op 53 (1907)

Karkoff, Maurice (*1927)

Miniatyrsvit, op 39 (1958/59)

Hultberg, Sven (1912-1991)

Ciacona senza pretese

Olofsson, Kent (*1962)

Treccia för piano (1990-91)

AN 191

1992-03-09

Ensemble Ars Nova

AN 192

1992-04-24

Kontrakvartetten

Anton Kontra - Boris Samsing

Peter Fabricius - Morten Zeuthen

Lena Bust, flöjt

Kjell Olsson, klarinett

Ota Vojacek, horn

Jeverud, Johan (*1962)

Stråkkvartett

Buck, Ole

Mikrokosmos

Jørgensen, Klaus Ib (*1967)

Strygekvartet - i to statiske hændelser (1988)

Lund, Gudrun

Strygekvartet nr 5, op 77 (1984)

Jeverud, Johan

Kammarmusikbok - första kapitlet

Säsong 33: 1992/93

AN 193

1992-10-20/24

SVERIGE-FINLAND

AN 194

1992-11-13/14

Kyrkan och den samtida

konstmusiken

AN 195

1992-12-03

Anthony Plog, trumpet

Hans-Ola Ericsson, orgel

Lambro, Philip

Trumpet Voluntary

Plog, Anthony

From Themes on Paintings of Edward Munch

Ericsson, Hans-Ola (*1958)

Konzept för orgel och tonband

Eben, Petr (*1929)

Okna

Turok, Paul

ABAC

Feiler, Dror (*1951)

Sendero Luminoso för orgel & tonband

Erickson, Robert

Kryl

Otte, Hans (*1926)

Touches för orgel

Hovhannes, Alan (*1911)

Prayer of St. Gregory

AN 196

1993-02-15

JANE MANNING

AN 197

1993-03-01

ENSEMBLE ARS NOVA

AN 198

1993-05-7/9

Ensemble Ars Nova

Frances Lynch m fl

Elektrisk Helg

Säsong 34: 1993/94

AN 199

1993-10-20/23

FST 75 år

AN 200

1994-05-06/07

Ensemble Ars Nova

Ensemble Fa m fl

Elektrisk Helg

Säsong 35: 1994/95

AN 201

1994-10-??

AN 202

1994-11-??

AN 203

1995-02-11

Melinda Maxwell, oboe

Simon Cheney, trumpet

Ensemble Ars Nova

Terje Thiwång, flöjt

Christoph Liabäck, klarinett

Henrik Johansson, klarinett

Josef Nanor, piano

Malin Samuelsson, violin

Åsa Håkansson, violin

Maria Banze, viola

Mattias Sandlund, cello

Thomas Ågren, kontrabas

Simon Bainbridge, dirigent

Berio, Luciano (1925-2003)

Sequenza VII, för oboesolo

Bainbridge, Simon

For Miles, för trumpet och ensemble

Davies, Peter Maxwell (*1934)

Sonatina för solotrumpet

Bainbridge, Simon

Concertante in moto perpetuo

för oboe och ensemble (1983)

AN 204

1995-03-27

AN 205

1995-04-10

Ensemble Ars Nova

Kerstin Pettersson, sopran

Terje Thiwång, flöjt

Natalja Bereznaja, harpa

Stefan Östersjö, gitarr

Andreas Pålsson, slagverk

Mikael Lönnbjer, slagverk

Nørgård, Per (*1932)

Mating-dance

Hambræus, Bengt (1928-2000)

Nightmusic

Nørgård, Per

Daggry

Gudmundsen-Holmgreen, Pelle

(*1928)

Turn

Sandberg, Lars (*1955)

Skuggor och dagrar

Naumann, Siegfried (1919-2001)

Risposte I

Isaksson, Madeleine (*1956)

AN 206

1995-05-05/06

Dan Laurin m fl

Säsong 36: 1995/96

AN 207

1995-10-21

Ensemble Ars Nova

Susanne Remvall, flöjt

Karin Nanne, oboe

Cristoph Liabäck, klarinett

Peter Rønn Poulsen, fagott

Lars Gärd, fagott

Josef Nanor, piano

Stefan Östersjö, gitarr

Peter Spissky, violin

Karin Berggren, violin

Alicia Sichova, viola

Mikko Lethola, cello

Erik Josefsson, kontrabas

Josefin Landmér, kontrabas

Alvarez, Javier (*1956)

Ouverture (1995) för band

Caracteristicas för fl/ob/vcl/pi

Metro Chabacano för stråkkvartett

Jennefelt, Thomas (*1954)

Musik till en katedralbyggare

Alvarez, Javier

Mambo a la Braque för band

La Puerta för baryton & piano

solist: Stefan Holmström

Mannam för Kayagum & band

solist: Inok Paek

AN 208

1995-10-22

HOT 3

Torbjörn Helander, viola

Terje Thiwång, flöjt

Stefan Östersjö, gitarr

Lopéz-Lopéz, José Manuel (*1956)

Trio nr 2

Nilsson, Ivo (*1966)

Nerv för viola solo

Levin, Stefan (*1964)

Luoghi, strumenti e cimeli dello spionaggio

Olofsson, Kent (*1962)

Treccia för flöjt. Uruppförande

Treccia för gitarr

Lindwall, Christer (*1950)

Wire för trio. Uruppförande

AN 209

1995-10-23

Vinnande verk i Lunds Universitets

kompositionspristävling med

anledning av FN:s 50-årsjubileum

I klassen kammarensemble och

elektronik:

Olofsson, Kent (*1962)

GAEA - QUINCUNX OCTAGON

Flöjtsolist: Terje Thiwång

I klassen vokalmusik med text av

Dag Hammarskjöld:

Norda, Jesper (*1972)

Jugendlied

Gossopran: Mattias Fagius

Accordeon: Minna Werulander

Slagverk: Peter Rønn-Poulsen

Ensemble Ars Nova

Johannes Johansson,

musikalisk ledning

AN 210

1995-10-24

Storstrøms Kammarensemble, dir. Svend Aaquist

Sørensen, Bent (*1958)

Deserted Churchyards

Aaquist, Svend (*1948)

Abandoned Gardens, concertino för trumpet och kammarensemble

Buck, Ole (*1945)

Landskaber nr. 4

Rasmussen, Karl Aage (*1947)

Italiensk konsert

AN 211

1995-10-25

Entartete Musik 50 år efteråt …

Goldschmidt, Berthold (*1903)

Pianosonat op 10

Martin Nilsson, piano

Ullmann, Viktor (1898-ca 1944)

Der Frühling

Anna Arthursson, sopran

Conny Antonov, piano

Pergament, Moses (1893-1977)

Vårnatt i Ajalon

Kristina Nilsson, sopran

Conny Antonov, piano

Korngold, Erich Wolfgang (1897-1957)

Sonett för Wien

Stefan Holmström, baryton

Conny Antonov, piano

Schreker, Franz (1878-1934)

Zwei lyrische Gesänge

Kristina Nilsson, sopran

Conny Antonov, piano

Ben-Haim, Paul (1897-1984)

Tema con variazioni för klarinett-

kvintett, op 31

Christoph Liabäck, klarinett

Susanne Holmström - Maria Samuelsson - Maria Banze - Thomas Andersson

Eisler, Hanns (1892-1962)

Palmström op 5

Maria Gustavsson, sopran

Niclas Joensuu, flöjt

Cheryl Ashman, klarinett

Karin Berggren, violin

Henrik Linde, viola

David Peterson, cello

Schreker, Franz

Kammarsymfoni

Kammarorkester från MHM, dir. Paavo Pohjola

AN 212-13

1996-05-04/05

Ensemble Ars Nova m fl

Säsong 37:1996/97

AN 214-17

1996-12-7/10

Stockholms Saxofonkvartett

m fl

Festival för ny kammarmusik

AN 218-19

1997-05-09/10

Cappella Nuova m fl

Säsong 38: 1997/98

AN 220-24

1997-10-22/26

Hans Hellsten m fl

”Klaverversionen”

Elektrisk Helg

AN 225-27

1998-05-08/10

Säsong 39:1998/99

AN 228-30

1998-10-23/25

Bengt Hambræus

Tonsättarporträtt m m

Konstellationer

Elektrisk Helg

AN 231-32

1999-05-07/08

Anders Blomqvist m fl

Elektrisk Helg

Säsong 40: 1999/2000

AN 233-34

1999-10-22 -- 1999-11-07

Siegfried Naumann

Tonsättarporträtt m m

AN 235-36

2000-05-06/07

Lars-Gunnar Bodin m fl

Elektrisk Helg